Kulturní zařízení Kadaň - proti nástrahám všednosti
.
Vysavač
právě se nacházíte › úvodní strana Galerie Josefa Lieslera

Kája Saudek: Sláva nehynoucí

Výstava
Galerie Josefa Lieslera ˆ mapa začátek: čtvrtek - 08. březen 2018 od 17:00 hod. * konec: neděle - 29. duben 2018 do 22:00 hod.
Vstupné: 0

Vstupné: ZDARMA

trvání výstavy 9. 3. – 29. 4. 2018

Galerie Josefa Lieslera v Kadani představuje ojedinělou prodejní výstavu Káji Saudka s názvem Sláva nehynoucí. Máte možnost zhlédnout průřez tvorbou tohoto komiksového velikána!  Výstava nabízí unikátní výběr z pláten, fotografií a grafik autora. Součástí expozice je také videoprojekce. Lze zakoupit některá vystavená díla. K prodeji bude i merčíza Káji Saudka.

Kája Saudek nastartoval svou výtvarnou kariéru coby malý chlapec, okouzlený biografem a kreslenými filmy Walta Disneyho. Inspirován americkými komiksy, do kterých bylo zabaleno jídlo od příbuzných z USA, jako pomoc rodině do poškozené poválečné Evropy. Jako malý chlapec tak začal napodobovat komiksové příběhy se superhrdiny. Se svým bratrem Janem Saudkem, který později celosvětově proslul jako excelentní fotograf, vytvořil dokonce jakési dětské neoficiální vydavatelství.

Kája Saudek v komunistickém Československu nemohl díky svému třídnímu původu studovat žádnou uměleckou školu, a proto si našel zaměstnání jako technický kreslič a kulisák ve filmovém studiu Barrandov. V roce 1964 byl Kája Saudek obžalován, kvůli své výtvarné tvorbě z ohrožování mravní výchovy a paradoxně i z propagace nacizmu, a putoval na 6 měsíců sedět natvrdo. Jeho výtvarný talent neunikl pozornosti filmařů a zanedlouho Kája Saudek vytvořil výtvarnou část komiksového filmu „Kdo chce zabít Jessii“, ve které ztvárnila hlavní roli jeho tehdejší snoubenka Olga Schoberová, později první československá playmate časopisu Playboy v USA. Další Kájovu kariéru, jakož i celkovou estetiku západní kultury, nemilosrdně zadupala invaze sovětských vojsk a okupace Československa.

V následném politickém procesu „normalizace“ řízené Moskevským protokolem, se veškeré umělecké projevy, odporující socialisticko-realistickým zásadám přísně trestaly. Averze byla oboustranná. K umění Káji Saudka chovali komunističtí mocipáni velice opovržlivý postoj a deklasovali jej na tvůrce pokleslého braku a kýče. Zatímco se oficiální časopisy plnily pitoreskními paskvily loajálních soudruhů kreslířů, Kája Saudek se pomalu přesouval do undergroundu a snažil se přežít. Ve svém domě si vytvořil vlastní výtvarný svět, kde denně pilně tvořil desítky detailně propracovaných kreseb a komiksů. Ve svých komiksových příbězích zesměšňoval vládnoucí tupé panoptikum a na stránkách důmyslně propracovaných obrázkových panelů nechal naplno rozeběhnout svou nezkrotnou fantazii. Fantastické krásky s poprsím velikosti D jsou zachraňovány svalnatými hrdiny z tenat odporných padouchů, zatímco se na pozadí dramatických dějů i stěží ukrývané erotiky nachází nepřeberné množství skrytých jinotajů a dvojsmyslných hříček. Kája Saudek byl totiž nejen vynikající kreslíř, ale i skvělý letterista a v neposlední řadě i autor textů. Zalíbení v jeho tvorbě nalezlo mnoho jednotlivců, kteří mu umožnili vydávat komiksy alespoň v černobílém provedení jako takzvaný neprodejný zájmový tisk. Část z nich byla členy České speleologické společnosti, takže nemalá část příběhů se odehrála v jeskyních či v podzemí.

Z důvodů neustálého strachu z komunistického režimu, nenávratně zmizela velká část originálních kreseb – Saudek ukrýval svá díla po přátelích a známých, kteří je již nikdy nevrátili. Znalci a laici však jednomyslně Káju Saudka ocenili titulem „král českého komiksu“, který mu po právu náleží dodnes. Návštěvníci se mohou na vlastní oči přesvědčit o největším komiksovém talentu celého východního bloku.

Citát: Jana Saudka (bratr – dvojče) „Mohl být slavný jako Walt Disney, kdyby nežil v komunistickém Československu.“

 

Text: Marcel Panzer Musil, Berenika Saudková

Jak se k nám dostanete?


Zobrazit místo Kultura a sport v Kadani na větší mapě
Dnes je: 24. 03. 2019

Kalendář akcí

« březen - 2019 »
PO ÚT ST ČT PA SO NE
............123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
... ... ... ... ... ... ...
Františkánská konference
ROZPOČET A STŘEDNĚDOBÝ VÝHLED PŘÍSPĚVKOVÉ ORGANIZACE
Příměstské Tábory
U3V - 1. semestr
Informační centrum
Informační centrum
INSTAGRAM
Kultura v Kadani
Městské muzeum v Kadani
Městské muzeum v Kadani
Městská knihovna Kadaň
Městská knihovna Kadaň
Víceúčelová sportovní hala Kadaň
Galerie Josefa Lieslera
Františkánský klášter
PŘIHLÁŠKA NA STÁNKOVÝ PRODEJ
Královské město Kadaň
Virtuální prohlídka náměstí
Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska
Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska
Kultura Klášterec
fotokroužek08
Panoramatická prohlídka Kadaně
Kudy z nudy

KZK je partnerem

Nábřeží Maxipsa Fíka
Smetanovy sady
Löschnerovo náměstí
Kulturní památka čp. 7
i-kadan.cz
ROCKFEST VYSMÁTÉ LÉTO
DÁMSKÝ KLUB
ŠACHOVÝ KLUB

Kulturu v Kadani významně sponzorují:

ČEPS a.s.
ČEZ a.s.
KT Kadaň
PC verze | MOBILNÍ verze
Oficiální stránky KZK * Provozovatel: Kulturní zařízení Kadaň * Administrátor
© 2008 - 2019 Kulturní zařízení Kadaň, p.o. * design a tvorba stránek Blig s.r.o.