Kulturní zařízení Kadaň - proti nástrahám všednosti
.
............
právě se nacházíte › úvodní strana MUZEUM - Františkánský klášter › Kurzy / Přednášky / Konference

Kirwitzerův den

Kurzy / Přednášky / Konference
MUZEUM - Františkánský klášter ˆ mapa sobota - 04. listopad 2017 od 13:00 hod. Vložit do mého kalendáře 04-11-2017 13:00:00 04-11-2017 14:30:00 39 Kirwitzerův den - Kurzy / Přednášky / Konference Kadaň - MUZEUM - Františkánský klášter Kulturní zařízení Kadaň galerie@kultura-kadan.cz https://www.facebook.com/events/list?dialog=create false DD/MM/YYYY
Vstupné: 0,- Kč ( Volných vstupenek: 100 )

Vstupné: ZDARMA

Místo konání: refektář Františkánského kláštera

Kirwitzerův den je sérií popularizačních přednášek s vědeckou tématikou. Kadaňský rodák Václav Pantaleon Kirwitzer (1588-1626), jehož jméno zaštiťuje celou akci, byl astronomem a misionářem v jihovýchodní Asii.

Program:

14:00 - Mé vzpomínky na heydrichiádu a 17. listopad

Doc. RNDr. Ing. Josef Zahradníček CSc. spojil celou svou kariéru s Výzkumným ústavem cukrovarnickým, ve kterém pracoval od září 1962, kdy nastoupil do biologického oddělení doc. Drachovské-Šimanové. Doc. Zahradníček založil, a přestože je téměř nevidomý, stále je aktivním členem „Učené společnosti prof. J. V. Koštíře“, která vytvořila prostor pro diskusi řady významných osobností, především z akademické obce. Ve svém profesním životě často spolupracoval i s kadaňskou Zemědělskou školou a naše město je, jak často opakuje, „vepsáno zlatým písmem do jeho srdce“.

Doc. Zahradníček se narodil v roce 1934 a na letošních Kirwitzerových dnech zavzpomíná na své vlastní prožitky z doby heydrichiády, ale také z období kolem Sametové revoluce, od níž nás letos v listopadu oddělí již 28 let.

15:00 - Dva význační matematici severních Čech Bohumil Bydžovský a Václav Hlavatý

Doc. RNDr. Leo Boček, CSc. se ve své profesi matematika věnoval zejména diferenciální geometrii a na Katedře didaktiky matematiky Matematicko-fyzikální fakulty UK pak teorii vyučování matematice. Je autorem či spoluautorem mnoha učebnic matematiky a geometrie pro střední školy či skript pro vysokoškolské studenty, dlouhá léta se také podílel na organizaci matematických olympiád.

Součástí didaktického výzkumu doc. Bočka byly i četné biografie matematiků, kteří ovlivnili vyučování tohoto předmětu v českých školách. Pro přednášku v Kadani si vybral dva, kteří pocházeli z naší části vlastiBohumil Bydžovský, rodák z Duchcova, se věnoval mnoha oborům algebry a geometrie na českých školách, vrcholem jeho kariéry byl post rektora Univerzity Karlovy, která za jeho působené oslavila 600 let existence. Lounský rodák Václav Hlavatý se stal významných matematikem, profesorem geometrie na Univerzitě Karlově a po emigraci do USA v matematickém institutu v Bloomingtonu, spolupracoval s Albertem Einsteinem a byl zván na přednášky na desítkách univerzit.

16:00 - K čemu všemu může sloužit list

RNDr. Jan Fíla, Ph.D. z Ústavu experimentální botaniky AV ČR se věnuje anatomii a fyziologii rostlin.

Před 100 lety, v roce 1917 vyšla kniha skotského biologa Thompsona „O tvarech a růstu“, která dala základní podnět k výzkumu diverzity tvarů a vzhledu v biologickém světě. Živé organizmy (včetně rostlin) nás fascinují mnohými svými vlastnostmi, například barvami, vůněmi, velikostí, zvuky a také tvarem. Dr. Fíla se v přednášce zaměří na to, jak tvar rostlinných orgánů vzniká a jak leckdy úzce souvisí s jejich funkcí. Jako modelový orgán poslouží listy. Ty nemusejí zdaleka představovat pouhý „nudný“ plochý zelený orgán, ale naopak u některých druhů rostlin se setkáme s fascinujícími tvary listů uzpůsobenými k nejrůznějším funkcím. Kromě toho si ukážeme, že v určitých rostlinných tvarech (např. v květech) lze odhalit matematickou přesnost v jejich uspořádání.

17:00 - Ikonografie katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha

 Prof. PhDr. Ing. Jan Royt, Ph.D. patří mezi přední české historiky umění. Zabývá se především středověkou malbou a ikonografií, ale také barokní zbožností či raně křesťanským uměním. Je autorem řady odborných knih, věnuje se popularizaci tématu v médiích a na veřejných debatách a přednáškách. Vyučuje na několika vysokých školách, v současnosti je prorektorem Univerzity Karlovy. Do Kadaně často jezdí zkoumat i přednášet o vzácných malbách ve Františkánském klášteře.

Přednáška nám přiblíží nejen význam, ale i smysl středověké i mladší architektury chrámu, dochovaných děl sochařské výzdoby i nástěnných a deskových malby. Krom těch, která zná každý návštěvník a čtenář základní literatury jako jsou např. socha sv. Václava ve Svatováclavské kapli, náhrobky českých knížat a králů či mozaika Posledního soudu na Jižní bráně se dozvíme i o výzdobě, která je skryta oku běžného návštěvníka.

18:00 - Jak nám chemie mění život

Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc. je český mezinárodně uznávaný toxikolog, autor mnoha skript a také knih „Vojenská toxikologie“ (2004) a „Doba jedová“ (dva díly 2011 a 2012).

Dokud byla chemie jen ve stádiu alchymie, týkala se jen malého počtu lidí a její vliv na společnost byl relativně malý. V 17. století dochází v Evropě k vědecké revoluci. Začínají se konstituovat jednotlivé přírodní vědy včetně chemie, jejíž objevy a praktické výsledky nám začaly měnit život a mění nám jej dodnes. Několik příkladů. Objev radioaktivity (1896), struktura DNA (1928), umělá radioaktivita (1934), syntetická léčiva (1907), plastické hmoty (bakelit, 1909), penicilin (1928), polyethylen (1933), neurotoxické organofosfáty (1939), hormonální antikoncepce (1960), nové materiály pro elektroniku (1950), LCD displeje (1970), lék proti AIDS (2004). Každý nový objev a na něj navazující technologie nám významným způsobem změnily život.

Jak se k nám dostanete?


Zobrazit místo Kultura a sport v Kadani na větší mapě
Dnes je: 19. 07. 2018

Kalendář akcí

« červenec - 2018 »
PO ÚT ST ČT PA SO NE
..................1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031... ... ... ... ...
Taneční pro mládež 2018
Taneční pro dospělé 2018
Františkánská konference
ROZPOČET A STŘEDNĚDOBÝ VÝHLED PŘÍSPĚVKOVÉ ORGANIZACE
Příměstské Tábory
U3V - 1. semestr
Informační centrum
Informační centrum
INSTAGRAM
Kultura v Kadani
Městské muzeum v Kadani
Městské muzeum v Kadani
Městská knihovna Kadaň
Městská knihovna Kadaň
Víceúčelová sportovní hala Kadaň
Galerie Josefa Lieslera
Františkánský klášter
PŘIHLÁŠKA NA STÁNKOVÝ PRODEJ
Královské město Kadaň
Virtuální prohlídka náměstí
Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska
Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska
Kultura Klášterec
fotokroužek08
Pronájem osvětlovací a zvukové techniky
Panoramatická prohlídka Kadaně
Kudy z nudy

KZK je partnerem

Nábřeží Maxipsa Fíka
Smetanovy sady
Löschnerovo náměstí
Kulturní památka čp. 7
i-kadan.cz
ROCKFEST VYSMÁTÉ LÉTO
Do neznáma
DÁMSKÝ KLUB
ŠACHOVÝ KLUB

Kulturu v Kadani významně sponzorují:

ČEPS a.s.
ČEZ a.s.
KT Kadaň
PC verze | MOBILNÍ verze
Oficiální stránky KZK * Provozovatel: Kulturní zařízení Kadaň * Administrátor
© 2008 - 2018 Kulturní zařízení Kadaň, p.o. * design a tvorba stránek Blig s.r.o. .